táborové hry - Aukce - psychologické
Přepnout na zobrazení se styly

Aukce

Princip aukce patrně každý z vás zná. V této hře využijeme prosté vlastnosti - totiž omezenosti kapitálu - abychom názorně ilustrovali potřebu ujasnění si životních priorit. Prostě proto, že na všechno nezbude. Hra je vhodná i pro větší skupiny dětí od první třídy výše.

Dětem rozdáme stejný obnos peněz (z přílohy, nebo jiných), osvědčilo se okolo 500 korun. Pak vysvětlíme dětem princip auce. Vyvolávající představí a vysvětlí věc, pak vyhlásí vyvolávací cenu (v desítkách korun). Od této chvíle se mohou hlásit zájemci o koupi. Kdo chce věc získat, musí nabídnout více než člověk před ním. Když se dostaneme k nejvyšší nabídce, vyvolávající začne klepat. Za [cena] poprvé [klepne], za [cena] podruhé [klepne], za [cena] potřetí [klepne]. Pokud jej v průběhu klepání nikdo nepřeruší s vyšší nabídkou, věc je s třetím klepnutím přiklepnuta nejvyšší nabídce. V této hře se ovšem nebudou dražit hmotné věci, ale takové věci o které by různí lidé mohli chtít usilovat ve svém životě. Například: zdraví, bohatství, dobré známky, odvaha, skvělé oblečení, obdiv od okolí atd. Stáhněte si seznam z přílohy (můžete libovolně modifikovat), vytiskněte a rozstřihejte na proužky. Tyto pak budete prodávat.

Pointa hry

[K dětem:] jste spokojení s tím co máte? No, možná to není tak špatné, ale všiml jsem si, že jste mnohokrát usilovali něco získat, ale neměli jste dost peněz. Jaké by to bylo, kdybyste zrovna vy měli neomezeně korun? [pauza k zamyšlení] Určitě byste si koupili spoustu věcí. A hodně lidí se tak chová i ve skutečném životě. Jakoby měli neomezené možnosti. Budu usilovat být bohatý, chytrý, mít kamarády, ale taky poroučet a rozhodovat, být silný, mít dobré známky, ale taky být hodný a ještě oblíbený u spolužáků atd. Vezmu si tohle a ještě tamto. Jenže ani v životě nemáme neomezené možnosti, jako ve hře nebylo neomezeně peněz. Proto si musíme vybírat. Když budeme chtít skvěle vypadat, už nezbyde čas na kamarády, když budeme chtít znát nejlepší počítačové hry, už nezbyde energie na to se nehádat ... Musíme si vybrat. Člověk nemůže být dobrý i zlý zároveň. A na tom, co si vybereš záleží. Protože podle toho o co budeš usilovat, takový budeš. [Pokračování je na učiteli]

Lze navázat pomůckou Vybrané ovoce. [K dětem:] Kdybyste v té aukci věděli jaké věci přijdou později a jaké budou důležité, možná byste si šetřili peníze. Na to, abychom věděli, na čem v životě záleží máme Bibli. Tam je napsáno devět nejdůležitějších věcí, na které si máme šetřit a o které usilovat.

Zkušenosti

 ♦  Poraďte dětem ať si po každém nákupu spočítají, kolik jim zbývá, aby nenabízeli více, než mají.
 ♦  Hra s použitím seznamu z přílohy trvá asi půl hodiny.
 ♦  Velmi záleží na moderátorovi. Udělejte dražbu dramatickou.

Download


Kliknutím stáhenete peníze
Formát: .pdf
Velikost: 4 KB


Kliknutím stáhnete seznam dražených věcí
Formát: .doc
Velikost: 1,65 KB