táborové hry - přetvářka
Přepnout na zobrazení se styly

Přetvářka

Tato hra má přimět děti k přemýšlení nad tím, jak často se přetvařují. V duchu Pascalovy myšlenky: Nespokojujeme se životem, který máme v sobě a ve své vlastní bytosti: chceme žíti v představě jiných životem pomyslným a snažíme se, abychom se jimi zdáli. Pracujeme ustavičně, abychom okrášlili a zachovali svůj život pomyslný, a zanedbáváme života pravého. A máme-li v srdci mír, šlechetnost nebo věrnost, hned to oznamujeme, abychom připoutali tyto ctnosti i k svému druhému životu, a třeba bychom je i odpoutali od sebe a přivlastnili druhému; ochotně bychom byli i zbabělci, jen když se o nás říká, že jsme stateční. (Pascal, Myšlenky fr. 147)

Myšlenka hry

 ♦  Nejednáme sami za sebe, ale snažíme se být někým, kým nejsme. To je přetvářka.
 ♦  Kvůli tomu, abychom zanechali dobrý dojem, jsme ochotni dělat špatné věci.
 ♦  Je to špatně. Správná zásada je: Buď sám sebou a nech ostatní, ať se s tím vyrovnají.
 ♦  Výše uvedené předpokládá, že energii dříve věnovanou vylepšování svého image, nyní věnujeme práci sami na sobě. Abychom my byli co nejlepší v morálním slova smyslu.

Pravidla hry

Poté co dětem svými slovy vyložíte výše uvedené, nechte je rozdělit se do dvojic (chlapci s chlapci, dívky s dívkami). Následně dejte pokyn, ať si v té dvojici vymění nějakou část oblečení (bundu, mikinu, triko, nebo alespoň čepici, když to nepůjde jinak). Až budou hotovi, nechte je znovu nastoupit a vysvětlete: Téměř stále jste předstírali, že jste jiní, než ve skutečnosti jste. Teď alespoň na dnešní den budete nosit oblečení, které vám nepatří. To proto, aby vám stále připomínalo, že vy jste vy a nemáte být někdo jiný. Nemáte si oblékat masku a věnovat úsilí jejímu vylepšení. Usilí věnujte vylepšení sebe.

Složitější varianta

Pokud na táboře máte kolektiv, který dobře znáte (a menší počet dětí), můžete zahrát variantu kdy si děti kromě oblečení vymění také jména. Ostatní, hlavně vy, je pak budete oslovovat jménem jejich kamaráda. Zmatek, který pochopitelně vznikne, můžete použít k dodatečné aplikaci: Ještliže předstírate, že jste jiní, nezpůsobíte tím nic dobrého, pouze zmatek a nedorozumění. A to zvláště u těch, které máte nejraději, na kterých vám záleží.

Zkušenosti a nápady

 ♦  Vhodné hrát spíše za chladnějšího počasí, kdy děti mají více oblečení.
 ♦  Není dobré dělat smíšené páry. Podobnou velikost dvojic zajistí většinou táborové vztahy.