hry na tábory - vajíčko přátelství
Přepnout na zobrazení se styly

Vajíčko - přátelství

Nápad na tuto hru jsem čerpal ze seriálu Higher Ground (Cesta vzhůru), ale docela jsem změnil pointu. Zmiňuji to jen proto, abych se nechlubil cizím peřím, jak se říká.

Hra trvá celý den, nebo i déle. Na jeho začátku všichni dostanou potřebné vysvětlení a pak jedno čerstvé vajíčko. Toto vajíčko pak po celý den symbolizuje vaše přátelství. Je to drahocennost, kterou musíte chránit jako oko v hlavě. Stejně jako přátelství jej nesmíte odložit, když se vám to bude hodit, nebo když vám bude překážet. Budete jej mít stále při sobě, při jídle, hraní her, sportech atd., ale přesto jej musíte uhlídat. Za žádnou cenu se vám nesmí rozbít. Je totiž nenahraditelné. Máte jen toto jediné. Nikdo nedostane za žádných okolností nové vejce (ani když mu je zničí někdo jiný). Bude to těžké, protože vajíčko je, stejně jako přátelství, křehké, jenže je tolik cenné - je totiž jediné. Pokud selžete a vaše vajíčko, přátelství, se rozbije, pokuste se jej zachránit, ne-li celé, alespoň části. Je přece lepší mít trosky přátelství, než nic.

Zásady hry

♦ každý (měli by i vedoucí) má jedno vejce
♦ nikdo za žádných okolností nedostane nové
♦ vytvoření různých schránek a obalů je povolené, ale předem na tuto možnost neupozorňovat
♦ vajíčko nesmí hlídat někdo, kdo není jeho majitel
♦ vajíčko se smí odložit, jen když majitel bude sedět, nebo stát u něj (například při jídle)
♦ pokud vedoucí nalezne odložené vajíčko, zabaví ho (jeho navrácení/nenavrácení záleží na vás)
♦ za odložené vajíčko se považuje i takové, které leží například u ping-pongového stolu, zatímco jeho majitel hraje (podobně u fotbalu atd.)

Vyhodnocení hry

Večer, nebo po skončení hry, se rozdělte do tří skupin, podle zachovalosti vajíčka. První skupina budou ti, kdo nemají žádné vajíčko. Druhá ti, kteří ho mají poškozené (nebo jen trosky). Třetí ti, kdo mají nepoškozené vajíčko. Nyní lze dobře navázat na jejich zkušenosti s péčí o vajíčka a mluvit o přátelství. Lze najít mnoho obrazů a podobenství, která ze hry vyplývají - výběr však nechám na vás.
♦ Přátelství nevzniká a neudržuje se samo. Přátelství naopak potřebuje mnoho péče, práce.
♦ Někdy znamená omezení, stává se přítěží. Ale je nesmírně cenné, protože nenahraditelné.
♦ Je třeba se o něho starat, je křehké a snadno se rozbije.
♦ Je neoprávněné čekat, že hluboké přátelství přijde samo - bez úsilí.
♦ I když se stane neštěstí, je důležité zachránit alespoň něco. Nezahodit poničené přátelství.
♦ atd.

Zkušenosti

♦ Doporučuji trvat na tom, že se vajíčko nesmí odložit (být v tom důsledný a nebát se vajíčko zabavit). Já jsem byl v tomto příliš benevolentní a pak děti přišly o část zážitku.
♦ Při stanovování délky hry myslete na to, že se vajíčka rychle kazí (případná nutná výměna kazí pointu). To samé platí, když si děti budou chtít ponechat vajíčka déle, po skončení hry.
♦ Pro děti to může být velmi silný zážitek, nebojte se proto často zdůrazňovat, že to vajíčko je přátelství (nikoli je jako).
♦ V závěru využijte k ilustraci skutečných událostí, při kterých došlo k poničení. Třeba i to, že někdo zničil cizí vajíčko.